Coroczne smaczki z the game awards, czyli to na co czeka każdy gracz!

The Game Awards

Każdy miłośnik wirtualnego świata gier czeka na to wydarzenie z niecierpliwością… Zaciskając zęby z podekscytowania wyczekujemy grudnia, ale nie jak każdy rodowity Polak z powodu świąt Bożego Narodzenia, lecz z powodu rozdania nagród za najlepszą produkcję… gry? No tak bo, przecież nie interesują nas produkcje filmowe. Jednak rozdanie Oscarów rodem z Hollywood można śmiało porównać do rozdania nagród z The Game Awards. Dlaczego? Bo tak jak każdy fascynujący się filmami czeka na Oskry, tak każdy fascynujący się grami czeka na The Game Awards.

A co, to jest to The Game Awards?

The Game Awards to coroczna ceremonia wręczania nagród za osiągnięcia w branży gier wideo. Odbywająca się od 2014 roku ceremonia (tak… to już 6 lat razem!) została założona, jak i również jest prowadzona przez kanadyjskiego dziennikarza, który od dziecka zajmuje się grami wideo. Geoff Keighley (o nim mowa) przez ponad dziesięć lat pracował nad tym przedsięwzięciem próbując dorównać swojemu poprzednikowi, czyli Spike Video Game Awards. Oprócz nagród, The Game Awards zawiera także premiery nowych gier oraz oferuje dogłębne spojrzenie na już istniejące produkcje, co jest baaardzo ciekawe.

Z powodu pandemii koronawirusa, pojawiło się wiele pytań odnośnie The Game Awards, a mianowicie, czy ta ceremonia odbędzie się w tym roku? Czas rozwiać wszelkie wątpliwości, otóż odbędzie się! The Game Awards nie tylko odbędzie się w tym roku, ale odbędzie się w trzech różnych lokalizacjach: Los Angeles, Londyn i Tokio. Ceremonia The Game Awards 2020 będzie transmitowana na żywo 10 grudnia! Zatem nie pozostaje nam nic innego jak wyczekiwać końca każdego roku, gdyż w grudniu nie przychodzi do nas tylko Święty Mikołaj, ale również The Game Awards i na pewno będzie to pamiętny dzień!

Króciutko… o twórcy

Geoff Keighley – twórca The Game Awards; uznał, że ważne jest, aby prezentacja tej ceremonii miała na celu pozytywne przedstawienie interesów graczy oraz branży gier wideo. Lecz nie tylko, ponieważ ideą tejże gali miało być również serdeczne powitanie wszystkich osób, które wykazywały zainteresowanie grami – w tym celebrytów, aktorów, pisarzy, filmowców i tak dalej… Wszystkich niezależnie w jakiej dziedzinie te osoby pracują, każdy kto interesuje się grami wideo jest mile widziany. Przebiegły Keighley wiedział, że mnóstwo ceremonii z nagrodami dla gier wideo poniosło klęskę z powodu braku publiczność, stąd też pomysł, żeby zapraszać celebrytów do tego przedsięwzięcia.

Jak to działa?

The Game Awards posiada swój komitet doradczy, w skład którego wchodzą przedstawiciele firm produkujących sprzęt, takich jak: Microsoft, Sony, Nintendo i AMD oraz wydawców oprogramowania Electronic Arts, Activision, Rockstar Games, Ubisoft, Valve i Warner Bros. Wspomniana komisja wybiera około trzydziestu wpływowych organizacji zajmujących się grami wideo, które mogą nominować swoich faworytów (czyli gry wideo) w kilku kategoriach. Poza wskazywaniem, bądź też doradzaniem jakie produkcje mogą być nominowane, komitet doradczy nie bierze udziału w samym procesie nominacji ani głosowania, robi to jury.

A jak dokładnie wyłania się zwycięzcę The Game Awards? Zwycięzcy są wyłonieni w drodze głosowania mieszanego między jury (na które składa się 90% głosów), a głosowaniem publiczności (na które składa się jedynie 10% głosów). Fani mogą głosować na swoje ulubione gry raz na 24 godziny na TheGameAwards.com i za pośrednictwem głosowania w wyszukiwarce Google, gdzie dostępne są wszystkie kategorie do oddania swojego głosu.

Podczas rundy nominacyjnej każdy serwis informacyjny (takim serwisem może być radio, telewizja, albo strona internetowa) udostępnia listę gier w kilku kategoriach. Te kategorie to, między innymi:

  • Gra roku;
  • Najbardziej wyczekiwana gra;
  • Najlepsza gra niezależna;
  • Najlepsza gra fabularna;
  • Najlepsze gra familijna.

Oczywiście, wiadomym jest, że ta najbardziej wyczekiwana i pożądana nagroda to tytuł GRY ROKU… i wielu zrobiłoby wszystko, żeby chociaż przez parę sekund móc potrzymać tę statuetkę… Niemniej jednak, zasady to zasady i jak głosi pewne porzekadło NIECH WYGRA NAJLESZY! A dla przypomnienia podaję listę gier od 2014 roku (czyli od początku), które miały zaszczyt otrzymać statuetkę za najlepsza grę roku:

  • 2014 – Dragon Age: Inquisition;
  • 2015 – The Witcher 3: Wild Hunt;
  • 2016 – Overwatch;
  • 2017 –The Legend of Zelda: Breath of the Wild;
  • 2018 – God of War;
  • 2019 – Sekiro: Shadows Die Twice.

Jak widać na załączonym obrazku, w zeszłym roku wygrało Sekiro a dwa lata temu God of War. Mimo tego, że autorzy gry postanowili nadużywać słowa „boy”, to i tak God of War zdobyło nagrodę, o której marzy każdy twórca gry. A teraz czas na chwilę refleksji… Czy tak… https://youtu.be/H30ydojdbuc powinno się wyczytywać zwycięzce The Game Award? Czyżby Christopher Judge chciał nam coś przekazać? Całkiem możliwe… ale wróćmy do tematu… najważniejszą sprawą są tegoroczne nominacje do gry roku! Czyli gry, która zapewnia nam najlepsze doświadczenia na wszystkich możliwych polach. Gra roku musi być najlepsza pod względem wizualnym, kreatywnym i technicznym. Oto nominacje roku 2020:

  • Control;
  • Death Stranding;
  • Sekiro: Shadows DieTwice;
  • Resident Evil 2;
  • Super Smash Bros. Ultimate;
  • The Outer Worlds.

Jak to się mówi „do wyboru, do koloru”, każdy z nas na pewno ma swojego faworyta i uważa, że to właśnie tej grze należy się tytuł gry roku. Jednak, trzeba uzbroić się w cierpliwość, bo na wyniki jeszcze trochę poczekamy. Kto wie, może to właśnie Ty dostaniesz przedwczesny prezent na gwiazdkę, kiedy okaże się, że gra za którą trzymałeś kciuki, bądź też oddałeś głos wygrała… Ale bądźmy szczerzy… do 10 grudnia jeszcze daleko, prawda?